Svetovni dan človekovih pravic obeležujemo 10. decembra, in sicer, ko je bila leta 1948 v Parizu sprejeta splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je skupen ideal ljudstev in narodov z namenom, da bi vsi organi družbe in posamezniki razvijali spoštovanje teh pravic in svoboščin ter zagotovili njihovo splošno priznanje in spoštovanje. Deklaracija je zgodovinski dokument, ki je na univerzalni ravni prvič zapisala pravice in svoboščine vseh ljudi ne glede na raso, barvo kože, spol,
jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, narodno ali socialno pripadnost, premoženje, rojstvo oziroma kakršnokoli drugo okoliščino.

Človekove pravice in temeljne svoboščine so v Sloveniji določene v Ustavi Republike Slovenije in zajemajo različna področja. V skladu z ustavo vsakemu posamezniku zagotavljamo enakost pred zakonom, nedotakljivost človekovega življenja, varstvo osebne svobode, prepoved mučenja, svobodo gibanja, pravico do zdravstvenega varstva, izobrazbo in šolanje ter številne druge pravice. Človekove pravice še posebno ščitijo tiste ljudi, ki so bolj ranljivi, to so starejši ljudje, invalidi in otroci.